Msze Święte w parafii :
w dni powszedniegodz. 7:20
we środę i czwartek o 18:00
w niedziele: g. 8:30, 10:00 i 12:00
Kancelaria czynna tylko w dni powszednie bezpośrednio po Mszy św.
ul. Garwolińska 7a, 08-412 BOROWIE
e-mail: par.borowie@gmail.com
Proboszcz: ks. Marek Kukiel
Wikariusz: ks. Kamil Stańczuk: 574 647 363

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj421
mod_vvisit_counterWczoraj518
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2193
mod_vvisit_counterW minionym tygodniu2851
mod_vvisit_counterW tym miesiącu10231
mod_vvisit_counterW minionym miesiącu14099
mod_vvisit_counterOd 1 IX 2011r.1003317

Online: (20 minut temu:) 7
Twoje IP: 54.166.203.17
,
Dzisiaj: Wrz 20, 2018

LogowanieDzieje parafii PDF Drukuj Email
Wpisany przez by parafiaborowie   
piątek, 02 września 2011 22:48

Share

   Parafia Borowie erygowana w 1547 roku przez księdza biskupa poznańskiego Benedykta Izbickiego, pod wezwaniem Trójcy Przenajświętrzej. Poczatkowo miejscowość ta nazywała się Jastrzębie potem Jastrzębie vel Borowie. Najwięcej od połowy 18 wieku spotyka się w aktach parafialnych już tylko jedną nazwę Borowie. Pierwszy Kościół zbudowany był 1555 roku kosztem właściciela majątku Borowie. Po 160 latach wzniesiona drugą świątynię drewnianą w 1715 roku, również kosztem miejscowego dziedzica. Kościół ten posiadał 8 ołtarzy i stał 116 lat. Kościół obecnie istniejący, murowany wzniosła swoim koszte mw 1831 roku hrabini Ludwika Moszyńska, kasztelanka lubelska, właścicielka mjątku Borowie. Konsekrowany w 1845 roku przez ks. bp Franciszka Lewińskiego.

   Jak wynika z inwentarzy fundi instructi Kościół ten był stopniowo umeblowany kosztem również parafian. Ks. Paweł Parkowski sprawia ornaty, kapy, komże, lampion, lichtarze. W 1881 roku sprawia organ. W 1882 roku bubuje wielki ołtarz i ramy do obrazu Św. Trójcy kupuje.

   Ks. Bolesław Okulski buduje kosztem parafian w 1888 roku 2 boczne ołtarze - do dziś istniejące oraz powiększa okna, które początkowo były bardzo małe. Ponadto w 1887 roku bubuje parkan około Kościoła z kamienia łupanego i cegły na wapno, trupiarnię z kamienia w rogu cmentarza, sadzi wiele drzew na wsi i około parkanu. Wyżej wymieniony proboszcz jak widać był bardzo czynny i dbały o chwałę Boż, bo mimo budowy, która mu zajmowała dużo czasu i pieniędzy - co roku jeszcze zakupuje coraz i nie małe sprzęty do Kościoła. W 1888 roku kupuje krzyż grubo srebrzony do wielkiego ołtarza nad tabernakulum stojący do dziś, 4 feretrony, konfesjonał, 2 żyrandole z brązu, naczynia do chorych - następnie sprawia chorągwie, obrazy itd.

   Od 1890 - 1896 roku przybywa; puszka do komunikantów, srebrna, duża. Sprawiona przez Macieja Barana, gospodarza ze wsi Brzuza. Następnie 2 chorągwie czerwone wełniane. Widnieją na nich na jednej: św. Roch i św. Walenty, a na drugiej: Św. Trójca i św. Antoni. 

   Należy dodać tu, że parafia Borowska po swej erekcji od 1547 roku należała przez pewien okres czasu do diecezji poznańskiej - potem d owarszawskiej. od 1818 roku, po utworzeniu diecezji podlaskiej z siedzibą biskupią w Janowie Podlaskim. W 1866 roku rzad rosyjski skasował diecezję Podlaską, uwięził biskupa Beniamina Szymańskiego i odtąd diecezją tą zarządzają biskupi lubelscy jako jej administratorzy, ponieważ Ojciec Święty nie zgodził się na zniesienie diecezji.Dlatego w aktach parafialnych znajdują się listy pasterskie biskupów lubelskich np. ks. bp Franciszka Jaczewskiego.

Od 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości diecezja została przywrócona. Pierwszym biskupem ordynariuszem był ks. bp Henryk Przeździecki, a sufraganem ks. bp Czesław Sokołowski, którzy wizytowali parafie parafięr Borowie.

   Według zapisków w starych aktach parafia borowska należała do różnych dekanatów na przykład: latowickiego, garwolińskiego, żelechowskiego.

  Początkowo miejscowość nosiła nazwę Jastrzębie od dużej liczby jastrzębi zamieszkujących okoliczne lasy. Jastrzebie liczyło zaledwie kilka domostw usytuowanych w kierunku południowo - zachodnim , na wieś Kamionkę. W późniejszych latach, ze względu na liczne lasy - bory pojawiła się nazwa Jastrzębie vel Borowie. W XVIII wieku zaczęto już używać tylko nazwy Borowie. Pierwszy kościół wzniesiono z drewna w roku 1555. Ziemię pod kościół i dla parafii darował ówczesny właściciel Borowia starosta liwski Jan Warszawski. On też  finansował budowę koścóła. W roku 1630 zbudowano murowaną z kamienia i cegły dzwonnicę, stojąca do dnia dzisiejszego. Po 160 latach, w 1717 roku został zbudowany drugi, również drewniany kościół posiadający 8 ołtarzy.  Koszt budowy drugiego kościoła poniósł takze miejscowy dziedzic. W międzyczasie powiększyły się dobra ziemskie parafii, dokonał tego w roku 1606 zapisem niektórych ziem Jan Radzymiński, bedący wtedy właścicielem Borowia. Inny właściciel Kazimierz Chlebowski  w roku 1814 specjalnym aktem nadaje nadaje borowskiej parafii poł włóki ziemi [nazwa była synonimem łana] na wieczne czasy. W tym okresie administratorem parafii jest ks. Walenty Ostojski. Jego staraniem i kosztem hrabiny ludwiki z Załuskich  Moszyńskiej - właścicielki majatku Borowie, przy współudziale parafian zbudowano w roku 1831 obecny [stary kościół] murowany kościół parafialny. Konsekrował go w roku 1845 ks. bp Franciszek Lewiński.

Był to bardzo trudny okres dla całego narodu, ponoszono konsekwencje powstania listopadowego . wojska zaborcze niejednokrotnie rekwirowały dobytek, rabowały, niszczyły zasiewy. Wioski były spalone i zniszczone. Nieszczęścia dopełniały choroby, szczególnie grasowała cholera. W ciągu miesiąca zmarło na tą chorobę 86 osób, najwiecej we wsi Chromin. Niemal doszczetnie wyginęło bydło na pomór. Parafia Borowie od chwili powstania  należała do diecezji poznańskiej, a później warszawskiej. W roku 1818 utworzono diecezję podlaską i do niej przyłączono Borowie.

Po powstaniu styczniowym, w okresie uwłaszczenia chłopów dobra ziemskie parafii wyniosły przeszło 50 ha. Były to grunty w kilku miejscach. Rozdano je chłopom zostawiając kościołowi 6 ha. W wyniku reformy powstały nowe gospodarstwa pod Jaźwinami.  Tereny te zaczęto nazywać Borowie (lub Jaźwiny) poduchowne. Ziema, która została w posiadaniu parafii  stanowi obecnie: cmentarz kościelny, cmentarz grzebalny, tereny organistówki, gospodarstwo księdza. Na przełomie XIX i XX wieku zagospodarowano tereny kościelne i upiekszono kościół. Zbudowano murowany parkan wokół kościoła, dobudowano część dzwonnicy, kupiono organy i ornaty, położono nową posadzkę, zakupiono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W okresie międzywojennym zbudowano organistówkę i uporządkowano plac przed plebianią. Od 1941 roku administratorem parafii jest ks. jan Czajka - od 1973 prałat. Ks. Czajka sprowadza dwa dzwony, zakłada bibliotekę parafialną, odnawia plebanię.  Przez pewien czas prowadzi cegielnię, z wyprodukowanej cegły wznosi budynki gospodarcze parafii. Próba rozbudowy kościoła nie powiodła się, albowiem kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Borowiu został uznany za zabytek historyczny. Parafia i sama miejscowość Borowie dotkliwie odczuły okupację niemiecką  w czasie II wojny światowej. Ks. Wójcik maltretowany przez niemców zmarł w roku  1941. Zgineło wielu niewinnych obywateli Borowia i okolicznych wiosek. W okolicy Borowia przebywało około 600 osób przesiedlonych z terenów zachodnich Polski. Część północna Borowia spłonęła w czasie potyczki partyzantów z niemcami. W pobliżu Borowia, pod Jaźwinami odział wojsk polskich stoczył bohaterską walkę we wrześniu 1939 roku z przeważajacymi siłami niemieckimi. W czasie okupacji istniały tajne komplety. Po wyzwoleniu z inicjatywy ks. Czajki i kierownika miejscowej szkoły P. Sasimowskiego tajne komplety przemianowano  na gimnazjum. Isniało ono do 1947 roku. Gimnazjum to pozwoliło wielu ludziom zdobyć  wykształcenie na wyższych uczelniach.

Parafia uczestniczyła aktywnie w obchodach tyciaclecia państwowego. Odbywają siępielgrzymki do Częstochowy. Istniejaca kilkaset lat parafia Borowie moze poszczycic się duzymi osiągnięciami. Jednoczy od wieków w kościele - Domu Bożym wszystkich parafian.

Z pamiątkowej tablicy ze starego kościoła             

 

 

Share

Poprawiony: sobota, 29 października 2011 12:03
 

Informacje na dziś

Podlasie24.pl


Polecamy strony www

Tygodnik Regionalny Diecezja Siedlecka Muzeum Diecezjalne Regionalny Portal Informacyjny Tygodnik Regionalny Jerycho Młodych Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej Hosanna Festival Golgota Młodych Nie wstydzę się Jezusa! Katolicka Agencja Informacyjna GminaBorowie Katedra Siedlecka Radio Maryja Telewizja TRWAM Katolickie Radio Podlasie

Katolickie Radio Podlasie

You must have Flash Player installed in order to see this player.